suriye Videoları

3841 sonuç

08:13
Suriyeli Mülteciler Alman Ekonomisini Nasıl Etkileyecek?
Suriyeli Mülteciler Alman Ekonomisini Nasıl Etkileyecek?
gemini99
431 izlenme -
3 months ago

Umutsuzca sınırları ve denizleri aşarak başka ülkelere göç eden yorgun mültecilerden nasıl birer ekonomik değer yaratılır? Örneğin onlara güvenli bölge vaat eden Almanya? Real Economy programında detaylı bir şekilde ele alınan mülteci konusunu izliyoruz.

00:25
Suriyeli Küçük Farah'ın Hali Yürek Burktu
Suriyeli Küçük Farah'ın Hali Yürek Burktu
kontrahaber
16.017 izlenme -
3 months ago

Manisa'da ailelerinin dilendirdiği onlarca çocuktan Suriyeli Farah'ın hali yürek burktu. Çocukluğunu yaşayamayan küçük Farah'ın dilenirken oynadığı elindeki bebek de dikkat çekti.

02:00
Mültecilerin Siyahi Meleği: İzmirli Mandela
Mültecilerin Siyahi Meleği: İzmirli Mandela
gemini99
6.202 izlenme -
3 months ago

Yalçın Yanık, Osmanlı döneminde köle olarak getirilen Afrikalıların torunlarından sadece biri. O'na 'İzmirli Mandela' denmesinin sebebi ise mültecilerin ve yardıma ihtiyacı olan herkesin yardımına koşması.

01:32
DAEŞ'i Vuran Yerli Bomba Kitimiz: HGK
DAEŞ'i Vuran Yerli Bomba Kitimiz: HGK
kontrahaber
7.025 izlenme -
4 months ago

Anka youtube kanalı bu videoda Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında DAEŞ hedeflerine gerçekleştirilen hava harekatında kullanılan yerli üretim Hassas Güdüm Kitini tanıtmış.

01:03
Kilis'e Roket Mermili Saldırı
Kilis'e Roket Mermili Saldırı
kontrahaber
3.216 izlenme -
5 months ago

Suriye'den ateşlenen 3 roket mermisi, Kilis'te boş araziye isabet etmesi üzerine TSK unsurları, bölgeyi ateş altına aldı.

03:06
SURİYELİLERE VATANDAŞLIK VERİLMELİ Mİ?
SURİYELİLERE VATANDAŞLIK VERİLMELİ Mİ?
Fil Adem
9.702 izlenme -
7 months ago

Suriyelilere vatandaşlık verilmelimi?

01:41
Asansörde Mahsur Kalan Suriyeli Çocuk Çıkmak İsterken Öldü
Asansörde Mahsur Kalan Suriyeli Çocuk Çıkmak İsterken Öldü
kontrahaber
414 izlenme -
7 months ago

İstanbul'un Başakşehir ilçesinde bulunan bir sanayi sitesinin asansöründen mahsur kalan Suriyeli çocuk, iki kat arasındaki boşluktan çıkmak isterken sıkışarak can verdi.

01:32
Kilis'e Yine Roketatar Mermisi Atıldı: 1 Ölü 2 Yaralı
Kilis'e Yine Roketatar Mermisi Atıldı: 1 Ölü 2 Yaralı
kontrahaber
15.409 izlenme -
9 months ago

Suriye'den Kilis kent merkezine 2 katyuşa roketatar mermisi atıldı. İlk belirlemelere göre bir kişi hayatını kaybetti. Suriye'nin IŞİD kontrolündeki bölgesinden Kilis kent merkezine bugün akşam saatlerinde iki Katyuşa roketatar mermisi atıldı. Reuters'a konuşan bir Türk güvenlik kaynağı TSK'nın IŞİD'e ateşle misillemede bulunduğunu söyledi. DHA'nın haberine göre roketlerin Kazım Karabekir Mahallesi'nde infilak etmesi sonucu bir kişi öldü, iki kişi yaralandı. Kilis'e 18 Ocak'tan bu yana Suriye'den atılan roketatar mermilerinden yaşamını yitirenlerin sayısı 20'ye çıktı. Roketlerin patladığı bölgelere sağlık, kurtarma ve polis ekipleri sevk edildi.

00:27
Kilis Valiliği'nin Yanına Roket Düştü
Kilis Valiliği'nin Yanına Roket Düştü
kontrahaber
8.926 izlenme -
9 months ago

Kilis kent merkezinde bulunan Valilik binasının hemen yanındaki Tekye Camii yakınlarına düşerken, atılan başka roketler de kentin farklı noktalarına düştü. Roketli saldırı sonucu ilk belirlemelere göre, 1 kişi öldü, 10 kişi de yaralandı. Patlamalar, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Vali Süleyman Tapsız, Belediye Başkanı Hasan Kara ve Kilis Milletvekili Mustafa Hilmi Dülger'in toplantısı sırasında gerçekleşti.

01:14
Suriyeli Kadınların 100 Yıllık İnanılmaz Değişimi
Suriyeli Kadınların 100 Yıllık İnanılmaz Değişimi
mondomedia
3.790 izlenme -
9 months ago

Cut.com ekibi serinin 20. videosu olan "Suriyeli Kadınların 100 Yıllık Değişimi"ni yayınladı. 1910'lardan başlayan ve günümüze kadar devam eden süreçte kadınların giyim kuşamlarıyla ilgili değişim gözle görülür oranda.

02:23
Başbakan Davutoğlu: Parçalanmış bir Suriye istemiyoruz
Başbakan Davutoğlu: Parçalanmış bir Suriye istemiyoruz
cnnturk
4.213 izlenme -
11 months ago

Başbakan Davutoğlu: İranlı muhataplarımla da paylaştım, 100 yıl önce Sykes-Picot bölgeyi parçaladı, tekrar daha küçük parçalara bölünmesine izin vermemeliyiz. Başbakan Ahmet Davutoğlu, Brüksel'e hareketinden önce Atatürk Havalimanında yaptığı basın toplantısında, "Parçalanmış bir Suriye istemiyoruz. Ben İran'la görüşmelerimizde de İranlı muhataplarımla paylaştım, 100 sene önce Sykes-Picot bölgeyi parçaladı, tekrar daha küçük parçalara bölünmesine bizim izin vermememiz lazım. Bizim, bölgeyi daha büyük ölçekte bir araya getirebilecek çabalar içine girmemiz lazım. Burada Türkiye'nin ve İran'ın da yapabileceği katkılar vardır" dedi. Davutoğlu, "Biz, ilkesel olarak hep bölge ülkelerinin kendi meselelerini çözerek, bölgedeki kardeş kavgasına son vermesini benimsedik. Bu bağlamda, Suriye'de de farklı bir tutum takınmadık. Suriye'de de bölge ülkeleriyle istişareye önem verdik" ifadelerini kullandı. "Sayın Ruhani ile mutabık kaldığımız ikinci husus, bölge ülkelerinin aktif olması dışında, ateşkesin sürdürülmesi ve kardeş kanının mümkün olduğunca durması. Bunun için de ortak çaba sarf etme kararı aldık" diyen Başbakan Davutoğlu, "Şu anda ateşkes kırılgan bir durumda, maalesef Rusya hala saldırılarına devam ediyor, hava harekatına. Birçok yerde rejimin ateşkes ihlalleri var. İran'ın bu konuda etkisini kullanması önemli. Bizim de muhalefet nezdinde önemli etkimiz var. Birlikte ateşkesin sürdürülmesi için çaba sarf edeceğiz" şeklinde konuştu.(07-03-2016)

00:45
Sınırda bomba yüklü tır yakalandı
Sınırda bomba yüklü tır yakalandı
cnnturk
6.818 izlenme -
11 months ago

Kilis'te şüphelenilerek durdurulan tırda, 9 TNT kalıbı ve bomba düzeneği ele geçirildi. Suriye'ye ticari malzeme taşıyan bir tır, gümrük sahasına geçerek dorsesindeki malzemeleri Suriye plakalı araçlara devrettikten sonra dönüş yoluna geçti. Öncüpınar Sınır Kapısı'nda görevli Gümrük Muhafaza memurları, ismi açıklanmayan sürücüsü ile yanında bulunan Suriye uyruklu kişinin durumundan şüphelenerek tırı durdurdu. Tırda yapılan aramada bir poşet içerisinde birbirine bağlı kablolar bulunduğunu fark eden görevliler durumu polise bildirdi. İhbar üzerine sınır hattına gelen polisler, sivil vatandaşları bölgeden uzaklaştırarak bomba imha uzmanına haber verdi. Bu sırada olayı duyan Emniyet Müdürü Candemir Özdemir de sınır kapısına gelerek bilgi aldı. Çevre güvenliğinin alınmasının ardından bomba imha uzmanı yaptığı incelemede, tırda bulunan poşetin içerisindeki hücum yeleğinde 9 TNT kalıbı bulunduğunu ve kablo ile birbirine bağlı olduğunu saptadı. (07-03-2016)

02:59
Allahu Ekber Diyerek Metroya Bomba Atma Şakası Yapmak
Allahu Ekber Diyerek Metroya Bomba Atma Şakası Yapmak
tv360
18.353 izlenme -
11 months ago

Kadıköy'de metro içine atılan poşet paniğe neden oldu. Vatandaşlar büyük panik yaşarken, olayın gençlerin yaptığı bomba şakası olduğu ortaya çıktı. Göztepe Metro İstasyonu'nda akşam saatlerinde bomba paniği yaşandı. Son günlerde internette dolaşan bomba şakası videolarına özenen iki genç, metro Göztepe İstasyonu'na geldiğinde poşeti "Bomba" diyerek metronun içine attı. Bu sırada metro içindeki vatandaşlar bomba atıldı sanarak, hızla kaçmaya başladı. Metroda büyük panik yaşandı.

02:28
Cumhurbaşkanı Erdoğan Suriye'deki ateşkesi değerlendirdi
Cumhurbaşkanı Erdoğan Suriye'deki ateşkesi değerlendirdi
cnnturk
19.417 izlenme -
11 months ago

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye'de Cumartesi günü başlaması planlanan ateşkesi ilkesel olarak olumlu karşıladıklarını söylese de, PYD ve YPG'nin ateşkes kapsamı dışında tutulması gerektiğini vurguladı. Rusya ve ABD'nin üzerinde anlaştığı ateşkes kapsamında IŞİD, Nusra Cephesi ve Birleşmiş Milletler (BM) tarafından 'terör örgütü' olarak kabul edilen örgütler dahil edilmemiş, bu örgütlere yönelik operasyonların devam edeceği ifade edilmişti. Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda muhtarlara seslenen Erdoğan, PYD ve askeri kanadı YPG'nin PKK ya da IŞİD'den farklı olmadığını söyleyerek, "Ankara saldırısını ve bazı ilçelerde yaşanan eylemleri PKK ve PYD/YPG’nin birlikte gerçekleştirdikleri malumdur. Bu gerçeğin artık herkes tarafından kabul edilmesi gerekiyor" dedi. YPG'yi 'terör örgütü' olarak kabul etmeyen ABD'ye de bir kez daha tepkisini gösteren Erdoğan, "Israrla terör örgütü dediğimiz bir örgüte, çok daha ısrarlı bir şekilde terör örgütü değil denilmesi müttefikliğe yakışmaz" diyerek devam etti. 'Fezlekeler raflarda çürümemeli' Erdoğan, PKK’ya destek vermekle suçladığı HDP milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması gerektiğini söyleyerek “Bir milletvekili terörle mücadele kapsamında suç teşkil eden bir eylem içindeyse gereği yapılmalıdır. Fezlekeler Meclis'in raflarında çürümemeli” diye konuştu. Erdoğan, Ankara saldırısının faili olarak açıklanan Abdülbaki Sömer'in Van'daki evine taziyeye giden HDP Van Milletvekili Tuğba Hezer’e de isim vermeden sert tepki gösterdi ve vatana ihanetle suçladı: "Ankara’daki alçak eylemle 28 kişinin kanına giren teröristin sözüm ona taziyesine gidiyor. Kimse bu insanlar bedelini ödemelidir." (25-02-2016)

00:41
IŞİD Halep'e çıkan önemli ikmal yolunu ele geçirdi
IŞİD Halep'e çıkan önemli ikmal yolunu ele geçirdi
cnnturk
16.340 izlenme -
11 months ago

Esad karşıtı örgütlere yakınlığıyla bilinen Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Suriye hükümetinin Halep'e giden önemli bir ikmal yolunun, IŞİD saldırıları sonucu üst üste ikinci gün kapandığını belirtti. Esad karşıtı militanlardan biri Reuters'a Halep ile güneyde bulunan hükümet kontrolündeki diğer kentleri bağlayan kara yolunun IŞİD saldırısı sonucu kapanmasının militanları 'bir nebze rahatlattığını' söyledi. Suriye ordusundan bir isim de Reuters'a yaptığı açıklamada Batı Suriye'de bulunan hükümet kontrolündeki kentlerle Halep'i birbirine bağlayan yola yönelik IŞİD saldırısını püskürtmek için askeri operasyonun devam ettiğini söyledi. (24-02-2016)

02:26
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry: Suriye'de B Planımız Var
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry: Suriye'de B Planımız Var
cnnturk
10.083 izlenme -
11 months ago

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Amerikan Senatosu Dış İlişkiler Komitesi'nde Dışişleri Bakanlığının yıllık bütçe görüşmesinde konuştu. Kerry, Suriye'de çatışmaların durdurulamaması ve siyasi değişimin yürürlüğe sokulamaması durumunda B planına sahip olduklarını söyledi. Amerikan Senatosu Dış İlişkiler Komitesi'nde Dışişleri Bakanlığının yıllık bütçe görüşmesinde konuşan Kerry, 27 Şubat'ta yürürlüğe girmesi öngörülen ateşkes konusunda tarafların ciddi olup olmadığının birkaç gün içinde ortaya çıkacağını belirtti. John Kerry, çatışmaların durdurulması sürecinin uzaması durumunda Suriye'yi bir arada tutmanın zor olacağını belirterek, "Daha fazla bekleyecek olursak Suriye'yi bir bütün olarak tutmak için çok geç olabilir" diye konuştu. Suriye'de siyasi değişimin gerçekleşmemesi durumunda B planı seçeneklerinin bulunduğunu kaydeden Kerry, "Bu geçiş süreci gerçekten ciddi mi, değil mi, bir ya da iki ay içinde göreceğiz. (Suriye Devlet Başkanı) Beşar Esad'ın gerçek bir geçiş yönetimi sürecinin oluşturulması konusunda gerçek kararlar alması gerekecek. Eğer bu olmazsa, muhakkak ki değerlendirilen B planı seçenekleri bulunmaktadır" diye konuştu. Kerry, Esad görevde olduğu sürece Suriye'de iç savaşın sona erdirilemeyeceğini de kaydetti. (24-02-2016)

17:31
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye insanlığın onurunu kurtarmıştır
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye insanlığın onurunu kurtarmıştır
cnnturk
10.564 izlenme -
11 months ago

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Conrad Otel'de, Somali Altıncı Yüksek Düzeyli Ortaklık Forumu'nun açılışında konuştu. Erdoğan, "Biz 3 milyon sığınmacıya ev sahipliği yapıyoruz. Milli gelire oranla insani yardımlaşma oranını en fazla artıran ülke olduk. Türkiye insanlığın onurunu kurtarmıştır." dedi. Erdoğan'ın konuşmasından satır başları: Forumun düzenlenmesi için emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum. Bu toplantıda Somali'nin son yıllarda katettiği gelişmelerle ve sorunlarıyla ilgili olarak uluslararası toplum olarak bize düşen görevi ele alacağız. İnşallah bu toplantı Somali'de bugüne kadar atılan adımları bir üst seviyeye taşıyacaktır. Somali ayağa kalkmaya adeta küllerinden yeniden doğmaya çalışıyor. Türkiye Somali halkına barış içerisinde bir hayat sürmesi için destek olmaya devam edecektir. Zulmün ve katliamın çok daha fazlası füzelerle bombalarla hemen yanı başımızda yaşanıyor. Şuana kadar 400 bini aşkın insan hayatını kaybetti. 12 milyon insan vatanından mahrum kalıp mülteci konumuna düştü. Biz de 3 milyon sığınmacıya ev sahipliği yapıyoruz. Milli gelire oranla insani yardımlaşma oranını en fazla artıran ülke olduk. Türkiye insanlığın onurunu kurtarmıştır. Fakat durum artık Türkiye'nin tek başına kendi imkanlarıyla kaldırabileceği durum olmaktan çıkmış durumdadır. Suriye'nin kadim şehirleri bombalanıyor, yok oluyor. Saldırılar güney sınırımızda yeni bir göç dalgasına neden olmuştur. (23-02-2016)

02:05
ABD ve Rusya Suriye'de ateşkes tarihi için anlaştı
ABD ve Rusya Suriye'de ateşkes tarihi için anlaştı
cnnturk
16.811 izlenme -
11 months ago

SURİYE’de ABD ve Rusya dün ateşkes tarihi konusunda anlaşmaya vardı. Ateşkese dair Moskova’dan gelen detaylar şöyle: -Ateşkes 27 Şubat gece yarısından itibaren yürürlüğe girecek. Tüm muhalif grupların 26 şubat öğle saatlerine kadar ABD ve Rusya’ya ateşkes şartlarını kabul ettiklerini ve uyacaklarını bildirmeleri gerekiyor. -Bildirimlerin ardından ABD ve Rusya askeri yetkilileri, ılımlı muhalefetin pozisyonlarını belirleyecek. Bu bölgelere Rusya, Suriye ordusu, ABD ve müttefikleri ateş açmayacak. Muhalifler de Suriye ordusu ve müttefiklerine ateş açmayacak. -IŞİD ve El Kaide’nin Suriye kolu Nusra Cephesi ateşkese dâhil edilmedi. Rusya, Suriye ve ABD bu iki örgüte karşı operasyonları sürdürecek. -Muhalif Yüksek Müzakere Komitesi’nden Riyad Hicab, ateşkesi koşullu olarak kabul ettiklerini belirtti. Hicab, kuşatmaların kaldırılması, sivil yerleşimlere yönelik saldırıların durdurulması ve insani yardım dağıtımını ateşkese uymaları için şart koştu. - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in basın danışmanı Dmitriy Peskov, Moskova ile Washington arasında Suriye ile ilgili varılan ateşkes mutabakatının kabul edilmeden önce Rusya tarafından Suudi Arabistan ve Katar ile de görüşüldüğünü açıkladı. - Putin de, “Ateşkes bildirisi yayınlanmadan önce Rusya ve ABD uzmanları konu üzerinde uzun süre çalıştıklarını söyleyebilirim. Bu çalışmalar zamanında Suriye’deki kimyasal silahların yok edilmesi sırasında yapılan işbirliğini anımsatıyor” dedi. BM MEMNUNİYETLE KARŞILADI Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban ki Mun'un ABD ve Rusya arasındaki Suriye için varılan ateşkes anlaşmasını memnuniyetle karşıladığı belirtildi. BM Sözcüsü Stephane Dujarric tüm taraflara, ateşkese uyma çağrısında bulundu. Dujarric varılan anlaşmanın daha sağlam bir ateşkesin 'ilk adımı' olduğunu söyledi. (23-02-2016)

02:16
Putin ve Obama Suriye anlaşmasını onayladı
Putin ve Obama Suriye anlaşmasını onayladı
cnnturk
16.788 izlenme -
11 months ago

ABD Başkanı Obama, Rusya Devlet Başkanı Putin ile telefonda Suriye'de ateşkesin sağlanmasına ilişkin anlaşmayı konuştu. Putin, ABD-Rusya anlaşmasının terörizme karşı mücadelede örnek alınacağını belirtti. ABD Başkanı Barack Obama, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Suriye’de çatışmaların durdurulmasına ilişkin anlaşmayı telefonda konuştu. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamaya göre, Obama, Kremlin’in talebi üzerine Suriye’de rejim ve müttefikleri ile silahlı muhalifler arasında ülke genelinde çatışmaların durdurulmasını sağlamaya yönelik çabaları ele almak üzere Rus mevkidaşı Putin ile telefon görüşmesi yaptı. Obama, ABD, Rusya ve Uluslararası Suriye Destek Grubu ortakları arasında çatışmaların sona erdirilmesine dönük mutabakatın sağlanmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Suriye halkının acılarının dindirilmesi, Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğündeki siyasi sürecin harekete geçirilmesi ve terör örgütü DAEŞ’in yenilgisi için Suriye rejimi ve silahlı muhaliflerin yanı sıra tüm tarafların bu anlaşmaya olumlu yanıt vermesinin şu aşamada önceliği olduğunu kaydeden Obama, Putin ile Ukrayna konusunu da ele aldı. (23-02-2016)

01:59
Numan Kurtulmuş Suriye'deki ateşkesi değerlendirdi
Numan Kurtulmuş Suriye'deki ateşkesi değerlendirdi
cnnturk
280 izlenme -
11 months ago

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, Suriye'deki ateşkes anlaşmasını olumlu karşıladıklarını söyledi. Galatasaray-Trabzonspor maçında yaşananlara da değinen Kurtulmuş, "Felaketti, kabus gibi bir şeydi" ifadesini kullandı. Bakanlar Kurulu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Beştepe'de düzenlenen toplantı sonrası Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, kameralar karşısına geçti. Yaşananlara rağmen Suriye'deki ateşkes anlaşmasını olumlu karşıladıklarını söyleyen Kurtulmuş, "Ateşkesin sağlanacak olmasını olumlu karşılıyoruz. Ümit ederiz ki uygulama kabiliyeti olan bir ateşkes olur" dedi. Ateşkes anlaşmasında 6 aylık bir müzakere sürecinin öngörüldüğünü söyleyen Hükümet Sözcüsü şöyle devam etti: "Ateşkeste DAİŞ ve benzeri örgütler dışarıda bırakılacak. Ümit ediyoruz ki DAİŞ'la mücadele çerçevesinde Rusya'nın sivil ve masum insanları öldürmez. Bütün bunlara rağmen ateşkesi olumlu karşılıyoruz. İnşallah bu 6 aylık müzakereler sonucunda Suriye'deki bütün ılımlı muhalefet yeniden inşa sürecinde yer alır. Biz ABD'nin de Esad'sız bir Suriye yönünde kanaati olduğunu biliyoruz. Yine ümit ederiz ki barışın gelmesiyle yurt dışında yaşayan Suriyeliler de kendi ülkelerine kasabalarına dönme imkanına kavuşurlar." (23-02-2016)

01:03
ABD'den Türkiye'ye ateşkese uygun davran çağrısı
ABD'den Türkiye'ye ateşkese uygun davran çağrısı
cnnturk
17.153 izlenme -
11 months ago

Suriye’de ateşkesin başlaması için 27 Şubat tarihinin belirlenmesinin ardından ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’ye bir kez daha Suriye sınırındaki bombardımanı durdurma çağrısı yaptı.Yaptığı basın açıklamasında Suriye'deki ateşkes kararını değerlendiren Başbakan Yardımcı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Türkiye’nin Suriye’deki ateşkesi olumlu bulduğunu belirterek, “Ümit ederiz ki uygulama kabiliyeti olan bir ateşkes olur" dedi. Ateşkes anlaşmasında 6 aylık bir müzakere sürecinin öngörüldüğünü söyleyen Hükümet Sözcüsü, "Ateşkeste DAİŞ ve benzeri örgütler dışarıda bırakılacak. İnşallah bu 6 aylık müzakereler sonucunda Suriye'deki bütün ılımlı muhalefet yeniden inşa sürecinde yer alır. Biz ABD'nin de Esad'sız bir Suriye yönünde kanaati olduğunu biliyoruz. Yine ümit ederiz ki barışın gelmesiyle yurtdışında yaşayan Suriyeliler de kendi ülkelerine kasabalarına dönme imkanına kavuşurlar" diye konuştu. Türkiye'nin ateşkese yönelik 'kaygıları' devam ederken, ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise, Türkiye’nin Suriye’deki Kürtlere yönelik bombardımanı durdurması yönündeki çağrının, varılan ateşkesin ışığında bir kez daha yenilendiği belirtildi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, bugünkü basın açıklamasında, “Türkiye’yi, bombardımanı durdurması konusunda daha önce uyardık ve ateşkesin herkesi kapsadığını bir kez daha hatırlatmak isteriz. Geçen hafta dediğimiz gibi, bu konudaki politikamız değişmedi” dedi. Toner, mutabakat kapsamında uygulanacak ateşkese uymanın Suriye’de yönetiminin ve Birleşmiş Milletler terör listesinde yer almayan grupların kendi tercihleri olduğunu söylerken, Türkiye’ye ilişkin ise “Biz Türkiye’nin top atışlarını durdurduğunu görmek istediğimiz konusunda çok netiz” ifadelerini kullandı. (23-02-2016)

02:01
Türkiye - Suriye sınırına duvar örülüyor
Türkiye - Suriye sınırına duvar örülüyor
cnnturk
14.265 izlenme -
11 months ago

Türkiye Suriye sınır hattında güvenlik önlemleri Türkiye Suriye sınır hattında güvenlik önlemleri Hatay'da Suriye sınır hattında yasa dışı hudut geçişi ve kaçakçılığı önlemek amacıyla yapımına başlanan modüler beton duvar inşasının yaklaşık 35 kilometrelik bölümü tamamlandı Hatay'da Suriye sınır hattında yasa dışı hudut geçişi ve kaçakçılığı önlemek amacıyla yaklaşık 35 kilometrelik modüler beton duvar inşa edildi. 2'nci Hudut Alay Komutanlığının sorumluluk sahasında bulunan sınır hattında alınan güvenlik önlemleriyle ilgili basın mensuplarına bilgi verildi. Askeri yetkililer, Yayladağı ilçesine bağlı Güveççi ve Görentaş mahallelerindeki sınır hattında yapılan modüler beton duvar, hendekler ve akordiyon gibi güvenlik önemlerini gazetecilere anlattı. Şubat 2014 tarihinden bugüne kadar yasa dışı hudut geçişi ve kaçakçılığı önlemek maksadıyla 35 kilometrelik 3 metre yüksekliğinde ve 7 ton ağırlığında beton duvar inşa edildi. Beton duvarın nisan ayına kadar 72 kilometre uzunluğa ulaşması hedefleniyor. Hudut hattında alınan ilave tedbirlerle bölgede yasa dışı geçişlerle kaçakçılık olaylarının önemli ölçüde azalması sağlandı. Geçtiğimiz yıl içerisinde 1'nci Hudut Tabur Komutanlığı bölgesinde 283, 2'nci Hudut Tabur Komutanlığı bölgesinde 2 bin 779 ve 3'ncü Hudut Tabur Komutanlığı bölgesinde 2 bin 425 olmak üzere 2'nci Hudut Alay Komutanlığı sorumluluk alanında 5 bin 487 hudut olayının meydana geldiği öğrenildi. Sınır hattındaki kaçakçılık Yaşanan olaylara müdahale esnasında 464'ü Türk vatandaşı, 151 bin 402'si Suriye vatandaşı ve bin 865 diğer ülke vatandaşı olmak üzere 153 bin 731 kişi yakalandı. 1 milyon 552 bin 51 paket kaçak sigara, 1 milyon 469 bin 532 uyuşturucu hap, 100 kilogram uyuşturucu madde ve 3 bin 778 canlı hayvan ele geçirildi. Öte yandan basın mensupları Güveççi Mahallesi'nde oluşturulan ve Suriyeli Türkmenlerin misafir edildiği Güveççi kampı ile Suriye'nin İdlib kentine bağlı Hırbet El Coz köyü içerisinde Suriyelilerin kendi imkanlarıyla yaptıkları kampı görüntüleme imkanı da buldu. Güveççi kampındaki 850 çadırdan 650'sin dolu olduğu ve 2 bin 14 kişinin misafir edildiği kaydedildi. (23-02-2016)

00:47
13 Yaşındaki Suriyeli Mülteci Polis Barikatının Önünde Keman Çaldı
13 Yaşındaki Suriyeli Mülteci Polis Barikatının Önünde Keman Çaldı
gemini99
7.496 izlenme -
1 year ago

19 Eylül'de gerçekleşen olayda, Edirne üzerinden Avrupa'ya geçmeye çalışan Suriyeli mülteciler polis barikatı ile durdurulmuştu. Ege'deki boğulma vakalarından sonra kara yolunu seçen sığınmacılardan olan 13 yaşındaki Suriyeli Alameddin ise polis barikatının karşısında keman çalarak yaşadığı acıları böyle haykırdı.

00:39
Engelli çocuklarını iple bağladılar
Engelli çocuklarını iple bağladılar
cnnturk
5.029 izlenme -
1 year ago

Suriye'deki iç savaştan kaçarak Şanlıurfa'nın Siverek İlçesi'ne yerleşen ailenin, engelli çocuklarını soğuk havada kapının önündeki demire iple bağlaması tepkiye yol açtı. Suriye'deki iç savaştan kaçarak Siverek'in Esmerçayır Mahallesi'nde bir apartmanın bodrum katına yerleşen Suriyeli aile, iddiaya göre zihinsel engelli olan Salih adındaki 9 yaşlarındaki çocuklarını, sokakta evlerinin penceresinin demir korkuluklarına bağladı.Mahalle sakinlerinin ayağına bağlı ipten kurtulmak için çırpınırken gördüğü engelli çocuğun zaman zaman da çığlık attığı belirtildi. Bazı vatandaşların cep telefonuyla görüntülediği engelli çocuk, mahalle sakinlerinin tepkisi üzerine ailesi tarafından ipi çözülerek içeri alındı.(19-02-2016)

03:56
Nehre Atlayan Suriyeliyi Tokatlayarak Kurtaran Vatandaş
Nehre Atlayan Suriyeliyi Tokatlayarak Kurtaran Vatandaş
filadem
10.334 izlenme -
1 year ago

Hatay'da Asi Nehri'ne atlayan ve yardım etmek isteyen ekiplere yanaşmayan Suriye uyruklu bir kişiyi suya giren bir vatandaş önce tokatladı sonra kurtardı. Alınan bilgiye göre, sabah saatlerinde Suriye uyruklu olduğu belirlenen erkek şahsın henüz bilinmeyen sebeple Ata Köprüsü üzerine çıkarak Asi Nehri'ne atladı. Şahsın nehre atladığını gören vatandaşlar durumu polise bildirdi. Olay yerine gelen polisin yardım istemesi üzerine Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ekipleri, nehirde sürüklenen kişiyi kurtarmak için çalışma başlattı. Çevredeki vatandaşların yüzerek kıyıya gelmesini istediği Suriyeli, sudan çıkmak istemedi. Yunus Emre Parkı'na suda sürüklenen kişiyi gören bir vatandaş nehre atladı. İsmi açıklanmayan vatandaş, nehir ortasında bulunan şahsı yakalayarak önce tokatladı sonra nehir kenarına getirerek burada bekleyen kurtarma ekipleri ile birlikte halata bağladı. Bağlanan halatla yukarıya çekilen şahıs kurtarma ekiplerine zorluk çıkartarak ambulansa binmek istemedi. Suriye uyruklu şahıs, daha sonra ambulansla Antakya Devlet Hastanesi'ne götürüldü. Görgü tanıkları sabah bir kişinin köprü demirlerine çıktığını daha sonra nehre atladığını görünce polisi aradıklarını anlattı. Olayla ilgili soruşmanın sürdürüldüğü öğrenildi.

01:12
ABD'den Türkiye'nin Suriye kara harekatıyla ilgili açıklama
ABD'den Türkiye'nin Suriye kara harekatıyla ilgili açıklama
cnnturk
6.933 izlenme -
1 year ago

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, terör örgütü PKK’nın Suriye uzantısı YPG güçlerinin Azez ve Afrin bölgesinde yaptığı saldırıların "zarar verici" olduğunu belirterek, "YPG’ye Türkiye ve diğer Arap muhalif güçlerle gerilimi yükseltecek hareketlerden kaçınması için çağrıda bulunduk" dedi. Toner, Dışişleri Bakanlığı'nda düzenlediği günlük basın toplantısında, Halep’in kuzeyindeki Azez’de Rusların havadan, YPG’nin ise karadan saldırılarını değerlendirdi. Toner, “Şu konuda çok net olduk. YPG’nin hareketleri zarar verici ve IŞİD'i ortadan kaldırmak için ortaya koyduğumuz ortak mücadeleyi baltalıyor” ifadesini kullandı. Türkiye’nin bir NATO müttefiki olduğunu ve IŞİD'e karşı yapılan operasyonlarda önemli rol oynadığını belirten Toner, YPG hakkında Türkiye'nin endişelerini bildiklerini dile getirdi. YPG’ye Türkiye ve diğer Arap muhalif güçlerle gerilimi yükseltecek hareketlerden kaçınması için çağrıda bulunduklarını belirten Toner, "Afrin’in dışarısındaki bölgeleri ele geçirdiler, Minniğ hava üssü dahil olmak üzere Azez’e yakın bölgelere saldırdılar. Onlarla konuştuğumuz zaman bu durumun IŞİD'e karşı yapılan operasyonlara zarar verdiğini söyledik” diye konuştu. Sözcü Toner, YPG'nin Minniğ hava üssünden çekilmesi gerektiğini bildirdi. YPG terör örgütünün Azez’de yaptığı saldırılarda Rus hava kuvvetleriyle koordineli bir şekilde çalıştıklarına dair bir işaret görüp görmediklerinin sorulması üzerine Toner, böyle bir bağlantı görmediklerini söyledi. Toner, "YPG’nin zarar verici hareketleri ABD ve YPG arasındaki ilişkiyi etkiliyor mu" yönündeki bir soru üzerine ise şunları kaydetti: “Suriye’nin kuzeyinde, sahada IŞİD'e karşı odaklanan YPG çabalarını desteklemeye devam edeceğiz. Desteğimiz son birkaç hafta içinde meydana gelen olaylardan önce de Suriye’nin kuzeyinde odaklanmıştı. YPG’yi etkili bir savaşan güç olarak görüyoruz ama aynı zamanda şu konuda da açık olduk. YPG’nin Türkiye ve diğer gruplarla o bölgede gerilimi artıracak şekilde eylemler yapmasını ya da toprak hakimiyeti kazanmasını istemiyoruz." Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Toner, YPG'yi Minnağ hava üssü ve Azez bölgesinde desteklemediklerini de dile getirdi.

02:44
Bakan Yılmaz'dan Suriye açıklaması: Savaş istemiyoruz
Bakan Yılmaz'dan Suriye açıklaması: Savaş istemiyoruz
cnnturk
12.500 izlenme -
1 year ago

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Meclis'i bilgilendirmek için yaptığı konuşmada, "Türkiye bir savaş istememektedir. Bu doğrultuda çalışıyoruz. Bu millitin hakkı ve hukukunu korumak için adım atmaktan çekinmeyeceğiz" dedi. Milli Savunma Bakanı Yılmaz, Suriye'de yaşananlar hakkında Meclis'i bilgilendirdi. İsmet Yılmaz'ın sözlerinden satırbaşları şöyle: "YPG RUSYA'NIN MAŞASI OLMUŞTUR" "PYD/YPG burada bir fırsat görmektedir. Biz uyardık. Rusya ile eşgüdüm halinde Minnağ üssünü ele geçirdiler. Azez sınırmızın yanı başındadır. Bu saldırlar mülteci akınını artırmaktadır. Arap ve Türkmenlerin yaşadığı bölgede kimin taşeronluğu yapılmaktadır. PYD/YPG Rusya'nın maşası haline dönmüştür. Topçu birliklerimiz angajman kuralları çevresinde bölgeyi vurmaktadır. Kürtlere karşı bir tutum değildir. Halepçe'ye kimyasal silahla saldırıldığında 500 bin kişiyi kabul eden biziz. Kobani işgal edildiğinde Kürt kardeşlerimizi de misafir eden biziz. Bizim tutumumuzun meşru bir temeli var. Türkiye kendi güvenliği için her türlü önlemi alır. Halkımızın, devletimizin güvenliği için her adımı atarız.Müttefik ülkeleri bilgilendirdik. İnsani durumunda daha da kötüleşmesi, mülteci akınını engellemek ve Suriye'deki muhaliflerin yanında olduğumuzu göstermemiz gereklidir. Bununla birlikte terörle mücadelemiz devam edecektir. Sorumluluklarımızı eksiksiz yerine getireceğiz. Türkiye bir savaş istememektedir. Bu doğrultuda çalışıyoruz. Bu milletin hakkı ve hukukunu korumak için adım atmaktan çekinmeyeceğiz." (17-02-2016)

01:23
BMGK dönem başkanı'ndan Türkiye'ye Suriye çağrısı
BMGK dönem başkanı'ndan Türkiye'ye Suriye çağrısı
cnnturk
604 izlenme -
1 year ago

BMGK’nın dönem başkanlığını yapan Venezuela Büyükelçisi, konseyin 15 üyesinin Türkiye’nin Suriye’ye yönelik top atışlarına son vermesi konusunda mutabık kaldığını iddia etti. Türkiye’nin BM Büyükelçisi Halit Çevik ise ortada resmi bir karar olmadığına dikkat çekti. RUSYA’nın talebi üzerine toplanan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) Türkiye’yi Suriye’nin kuzeyinde PKK bağlantılı YPG ve Suriye ordusuna bağlı güçlere yönelik top atışlarını görüştü. BMGK şubat ayı dönem başkanı Venezuela Büyükelçisi Rafael Ramirez Carreno “Konsey üyeleri, Türkiye’nin, Suriye’ye yönelik top atışına son vermesi, devamından endişe duyulduğu konusunda ortak görüşe vardı” dedi. Carreno, ‘Türkiye’nin saldırılarının BM kararlarının açık ihlali olduğunu’ kaydetti. Carreno, “Bazı üyeler aynı derecede endişe duymasa da, Türkiye’nin müdahalesinin BM ilkelerinin ihlali olduğu ve bombalamanın durdurulması yönünde tüm üyeler görüş birliğine vardı” diye konuştu. Oturumda Rusya’nın Halep ve İdlib’te okul ve hastaneleri vurduğu iddiası da gündeme geldi. Ancak Carreno BMGK’nın bu konuda mutabık kalmadığını söyledi. Rusya’nın BM Büyükelçi Yardımcısı Vladimir Safronkov, “BMGK’daki müttefikleri Türkiye’ye Suriye’deki uygunsuz davranışlarına son vermesi konusunda uygun sinyali göndermeli” yorumunu yaptı. Suriye’nin BM Büyükelçisi Beşar Caferi ise BMGK’yı tebrik ederek, “Türkiye herkesi bu kâbusun, bu krizin içine çekmeye çalışıyor” iddiasında bulundu. Türkiye, 13 Şubat’tan bu yana angajman kurallarını gerekçe göstererek Suriye’nin Halep kentinin kuzeyinde YPG’yi ve Lazkiye kentindeki Türkmen Dağı bölgesinde ordu güçlerini top atışıyla vuruyordu. (17-02-2016)

00:52
Merkel: Suriye'de uçuşa yasak bölgeyi destekliyorum
Merkel: Suriye'de uçuşa yasak bölgeyi destekliyorum
cnnturk
2.591 izlenme -
1 year ago

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Suriye’de uçuşa yasak bölgeyi desteklediğini açıkladı. Stuttgarter Zeitung’a konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Merkel, “Şu andaki durumda orada çatışan tarafların hiç birinin saldırmayacağı bir bölge; yani uçuşa yasak bölge olsa çok faydalı olur” ifadelerini kullandı. TÜRK SİYASİLERİ ANLIYORUM Suriye’deki çatışmaların beş yıldır sürdüğüne dikkat çeken Merkel, Suriye’deki durumu ise “sonsuz karmaşık” olarak nitelendirdi. Merkel, Rusya’nın Halep bölgesindeki bombalamalarının durumu daha da zorlaştırdığını söyledi. 6 milyon kişinin Suriye’de başka yerlere göç etmek zorunda kaldığına vurgu yapan Merkel; Türkiye’nin, Avrupalıların bir yandan sığınmacı almak istemezken, diğer taraftan kapıları açın çağrısı yapmasını eleştirmesini anladığını dile getirdi. Merkel, bunun iki yüzlü bir politika olup olmadığı sorusuna ise, “Bu tutum Türkiye ile işbirliğinin temeli olamaz. Ben bunu adım adım değiştirmeye çalışıyorum” dedi. UÇUŞA YASAK BÖLGE FAYDALI OLUR Merkel, sığınmacıların Suriye’de barındırılmaları için güvenli bölge oluşturulması fikrine nasıl bakıyorsunuz? Şeklindeki soruya ise şu karşılığı verdi: “Şu andaki durumda orada çatışan tarafların hiç birinin saldırmayacağı bir bölge; yani uçuşa yasak bölge olsa çok faydalı olur. IŞİD teröristleriyle görüşemeyiz. Ancak, Esad karşıtları ve tarafları arasında böyle bir anlaşma sağlanabilirse çok faydalı olur.” “Diplomatik olarak bu savaşın durdurulması için ne gerekiyorsa yapılmalı” diyen Almanya Başbakanı Merkel, savaşın kısa sürede sona ereceğinin ise beklenmesinin gerçekçi olmayacağına dikkat çekti. (16-02-2016)

02:22
YPG Tel Rıfat'a ilerliyor
YPG Tel Rıfat'a ilerliyor
cnnturk
5.118 izlenme -
1 year ago

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, büyük kısmı YPG güçlerinden oluşan ve içinde Arap ve Süryani grupları da barındıran Suriye Demokratik güçlerinin Halep kent merkezi ile Türkiye sınırındaki Azez kasabasının arasında bulunan Tel Rıfat’ın yüzde 70’ini ele geçirdiğini duyurdu. Suriye Demokratik Güçleri’nin Tel Rıfat’ın kuzeyindeki Ayn Dakna köyünü de muhaliflerin elinden aldığı aktarıldı. İsyancıların Halep’teki ikmal noktalarından biri olan Tel Rıfat’a geçen hafta Suriye rejimi de saldırı düzenlemişti. YPG, Azez ve Tel Rıfat arasındaki Menağ Havaüssü’nü de 11 Şubat tarihinde ele geçirmişti.Türkiye’nin Azez konusundaki hassasiyetini dile getirmesi ve PYD’nin Azez’e yaklaşmaması yönündeki tepkisine rağmen, YPG güçleri akşam saatlerinde bu ilçeye kilometre uzaklıktaki Tel Rıfat kasabasına saldırdı. Rus savaş uçaklarının uzun süredir bombardımanı nedeniyle önemli ölçüde boşaltılmış olan ve az sayıda muhalif gücün bulunduğu kasabanın önemli bölümü, saldırı sonrası YPG güçlerinin kontrolüne geçti. Tel Rıfat kasabasında YPG’nin saldırısının ardından çıkan çatışmalar şiddetli şekilde devam ederken, muhaliflerin kasabaya takviye güç gönderdiği öğrenildi. (16-02-2016)

02:04
Ömer Çelik: Savaşa girmiyoruz
Ömer Çelik: Savaşa girmiyoruz
cnnturk
1.942 izlenme -
1 year ago

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Türkiye'nin Azez'de YPG hatlarını bombalaması hakkında, "Alınan tedbirler ulusal güvenliğimiz için, insani koridor için, Türkiye'nin fiili savaş durumuna girmemesi, terör örgütünün bölgeye yerleşmemesi için alınan tedbirlerdir. Bu haritayı okuyabilmek lazımdır. Oldu bittiyle karşılaşmak istemiyoruz, tedbir alıyoruz" dedi. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çelik, Suriye'de yaşananlara ilişkin soruları yanıtladı. Çelik, Türkiye'nin ulusal güvenliği için her türlü tedbiri almak zorunda olduğunu dile getirdi. Çelik, "YPG/PYG Suriye Kürtleri için değil, Esad için hizmet eden paralı asker konumundadır" dedi. "Cerablus-Mare hattı bizim için son derece önemli" diyen Çelik, "Sınırımızda güvenlik riski yaşamak istemiyoruz" dedi. "Bu tedbirleri alıyoruz diye kimse savaşa girdiğimizi düşünmesin" diyen Çelik, "Savaşa sürüklenmeyelim diye atılan adımlardır bunlar. İnsani yardım koridorunun korunması içindir. Oradaki örgütlerin Türkiye'yi savaş içine çekmesine karşı tedbir niteliğindedir. YPG mesajı almazsa daha büyük karşılık verilir" dedi. Ömer Çelik, "YPG terör örgütü olarak orada sürekli mevzi kazanıyor" derken sözlerini şöyle sürdürdü. "Kara harekatı, Türkiye'nin koalisyon güçleriyle ortak karar vereceği sonuca göre atılacak adımlardandır. Türkiye'ye karşı ulusal güvenlik tehdidi oluşturan örgütlerle yan yana durursanız, Türkiye her türlü tedbiri alır. Ancak kara harekat çok farklı bir durumdur. Türkiye'nin kara harekatı düşüncesi yok. Ancak çeşitli sebeplerle giriliyor, çıkılıyor. En son Süleyman Şah Türbesi gibi. Kara harekatı demek fiili olarak savaşa adım atmaktır. Alınan tedbirler ulusal güvenliğimiz için, insani koridor için, Türkiye'nin fiili savaş durumuna girmemesi, terör örgütünün bölgeye yerleşmemesi için alınan tedbirlerdir. Bu haritayı okuyabilmek lazımdır. Oldu bittiyle karşılaşmak istemiyoruz, tedbir alıyoruz." (16-02-2016)

02:19
TSK YPG mevzilerini vuruyor
TSK YPG mevzilerini vuruyor
cnnturk
5.415 izlenme -
1 year ago

TSK, YPG mevzilerinden gelen ateş üzerine bugün de bombardımana devam etti. Edinilen bilgiye göre, 2 günde 50 ayrı hedefe 100 topçu ateşi yapıldı. Suriye'nin kuzeyindeki YPG güçlerine yönelik bombardıman bugün de sürdü. Türk Silahlı Kuvvetleri'nden konuyla ilgili bir açıklama yapıldı. Askeri kaynaklar, YPG mevzilerinden ateşe karşılık verildiğini duyurdu. Fırtına obüsleriyle özellikle Minnag Hava Üssü yakınlarındaki YPG mevzileri vuruldu. 2 GÜNDE 100 TOPÇU ATEŞİ Edinilen bilgiye göre iki günde yaklaşık 100 topçu ateşi ile 50 ayrı hedef vuruldu. TSK'nın ateşinde iki YPG militanının öldüğü de ileri sürüldü. Güvenlik kaynakları tacizler devam ettikçe bombardımanın da süreceği bilgisini paylaştı. KİLİS'TE 3 KİŞİ YAKALANDI Kilis'te de PYD mensubu olduğu değerlendirilen 3 kişinin yakalandığı belirtildi. YPG OBÜS TOPLARIYLA VURULDU Türk Silahlı Kuvvetleri, Azez kasabasına ilerleyen YPG güçlerine dün topçu harekatı düzenlemişti. Azez yakınlarında kısa süre önce YPG'nin ele geçirdiği Minniğ hava üssü yakınlarındaki mevziler 40 kilometre menzilli obüs toplarıyla vurulmuştu. (15-02-2016)

00:44
Şam'dan BM'ye Türkiye mektubu
Şam'dan BM'ye Türkiye mektubu
cnnturk
2.193 izlenme -
1 year ago

Şam rejimi BM'ye gönderdiği mektupta, cumartesi günü Suriye'ye giren 100 kişilik silahlı grubun arasında Türk askerlerinin de olduğunu iddia etti. Ancak bu iddia Milli Savunma Bakanı Yılmaz tarafından yalanlandı. Şam rejiminin Türk askerlerinin Suriye'ye girdiği iddiasına yalanlama geldi. Birleşmiş Milletler'e bir mektup gönderen Şam rejimi, cumartesi günü Suriye'ye giren 100 kişilik silahlı bir grubun içinde "Türk güçlerinin" de olduğunu öne sürmüştü. Reuters haber ajansında yer alan habere göre mektupta, Türkiye'nin YPG mevzilerini vurması da eleştirilmişti. Ancak bu iddialara Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'dan yalanlama geldi. TBMM Plan Bütçe Komisyonu'nda konuşan Yılmaz, "Suriye'ye 100 Türk askeri girdi iddiası doğru değildir" dedi.

01:06
Obama ve Putin telefonda görüştü
Obama ve Putin telefonda görüştü
cnnturk
12.931 izlenme -
1 year ago

ABD Başkanı Barack Obama ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye'deki çatışmaları telefonda görüştü. Rusya haber ajansı RIA'nın Kremlin'e dayandırdığı habere göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ABD Başkanı Barack Obama Suriye konusunda bir telefon görüşmesi yaptı. Suriye'deki son gelişmelerin ele alındığı telefon görüşmesinde Putin, Obama'ya teröre karşı ortak mücadele önerisinde bulundu. Obama ve Putin'in Münih Güvenlik Konferansı'nda Suriye ile ilgili alınan kararların hayata geçirilmesi için görüş birliği içinde olduğu da belirtildi. (15-02-2016)

02:22
YPG Menagh askeri havaalanını ele geçirdi
YPG Menagh askeri havaalanını ele geçirdi
cnnturk
5.751 izlenme -
1 year ago

YPG'nin Halep'in kuzeyinde yer alan ve daha önce Esad karşıtı militanların işgali altındaki Menagh havaalanını ele geçirdiği bildirildi.YPG, Suriye ordusunun da ilerleme kaydettiği stratejik bölgede, Türkiye sınırı yakınlarında eskiden Suriye ordusuna ait olan ve Esad karşıtı militanların elinde bulunan havaalanını ele geçirdi. Reuters'ın haberine göre, Esad karşıtı örgütlere yakınlığıyla bilinen Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Kürtler ve silahlı örgütler arasında şiddetli çatışmalara sahne olan Menag havaalanı hakkındaki haberleri doğrularken, Rusya savaş uçaklarının buradaki örgütlere en az 30 hava saldırısı gerçekleştirdiğini ekledi. Rusya Savunma Bakanlığı ise Çarşamba günü Halep'te gerçekleştirilen hava saldırılarının kendi jetleriyle yapılmadığını duyurdu. Suriye ordusu geçen hafta Halep'in kuzeyinde operasyon başlatmıştı. Ordu, Türkiye sınırına doğru ilerlerken, aynı bölgede YPG'nin de çeşitli bölgeleri ele geçirdiği belirtiliyor. Suriye ordusunun Rakka'da operasyon hazırlıkları yaptığı da bilgiler arasında. Menag havaalanı 2013 yılında yaklaşık 1 yıl süren kuşatma ve çatışmaların ardından Nusra Cephesi'nin eline geçmişti. Menag, Halep'ten Türkiye sınırına uzanan ana yol üzerinde bulunduğu için stratejik öneme sahip bir havaalanı olarak kabul ediliyor. Menag, ayrıca Rus hava desteğiyle ilerleyen Suriye ordusunun yaklaştığı Tel Rıfat kasabası ile Azez arasındaki bağlantıyı da sağlayan bir nokta. (12-02-2016)

02:09
Başbakan Davutoğlu: Rusya'yı durdurmak lazım
Başbakan Davutoğlu: Rusya'yı durdurmak lazım
cnnturk
8.269 izlenme -
1 year ago

Başbakan Ahmet Davutoğlu, terör örgütü PKK’nın Suriye’deki uzantısı PYD’nin askeri kanadı YPG’yle ilgili,“Eğer bizim güvenliğimizi tehdit ederse gereği yapılır” diye konuştu. Terör örgütü IŞİD’le savaşının YPG’yi meşru kılmayacağını belirten Başbakan Davutoğlu, Hollanda’nın başkenti Lahey’deki temasları sonrası uçakta gazetecilerin sorularına özetle şu yanıtları verdi: Başbakan Davutoğlu, Suriye’de rejim güçlerinin Halep’teki muhalifler için yaşamsal öneme sahip Türkiye’ye açılan Azez koridorunu kontrol etmek için ilerlemesiyle ilgili de konuştu: “Türkiye ve Avrupa Birliği ve Almanya birlikte Suriye’de Rusya’yı durdurmak için diplomatik girişimler yapıyor, işte Birleşmiş Milletler’e başvuruldu en son. Almanya Başbakanı Merkel geldiğinde ona, “Avrupa’ya mülteci akımını durdurmak için önce Türkiye’ye akımı durdurmak lazım” dedim, ‘Bunun için de önce Rusya’yı durdurmak lazım.’ Pazartesi günkü toplantıda Bakanlar Kurulu’na Genelkurmay Başkanımızın, MİT Müsteşarımızın sunduğu yeni durum, yani Türkiye ile Halep arasındaki koridorun kesilmiş olmasının doğurduğu muhtemel senaryoları ele aldık. Dün de güvenlik zirvesinde bu çerçevede yaptığımız çalışmaları Sayın Cumhurbaşkanımızla da değerlendirdik...” Davutoğlu, “Halep koridorunun yeniden açılması için Türkiye kendisi bir şey yapacak mı” sorusu üzerine de “Önümüzdeki günleri bekleyin, cevabını göreceksiniz” yanıtını verdi. (12-02-2016)

02:03
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bizim alnımızda enayi yazmıyor
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bizim alnımızda enayi yazmıyor
cnnturk
19.482 izlenme -
1 year ago

Türkiye Genç İş Adamları Konfederasyonu (TÜGİK) Genel Kurulu'na katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriyeli mültecilerin durumu ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, "Dünyadaki diğer ülkelerin kabul ettiği mülteci sayısı ne kadar? Bazıları 100 tane almış, öbürü 300 tane, 500 tane, bin tane. Bizim alnımızda 'enayi' yazmıyor kusura bakmayın. Bu işin hakkı neyse, bunu yaparız. Biz bir yere kadar 'sabır, sabır, sabır' ondan sonra da gereği neyse bunu yaparız. Herhalde otobüsler, uçaklar boşuna durmuyor. Gereği neyse bundan sonra o yapılır" dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yeni Şafak ve Yeni Akit'in binalarına yapılan saldırıları kınayarak, "Geçmişte bir başka gazetemizin binasının girişindeki camları, silahlı saldırıyla molotofla falan değil arbede sırasında kırıldığı için dünyayı ayağa kaldıranların bu saldırılar karşısındaki tavırlarını dikkatle takip edeceğim. Bakalım buradaki tavır ne olacak, göreceğiz. Bu gazeteleri yayınlarını beğenmedikleri için kürsüden fırlatarak terör örgütüne hedef gösteren partinin mensuplarının da tutumunu yakından izleyeceğim" dedi. (12-02-2016)

02:52
Kerry: Suriye'de ateşkes için uzlaştık
Kerry: Suriye'de ateşkes için uzlaştık
cnnturk
13.222 izlenme -
1 year ago

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye'de ateşkes konusunda anlaşma sağlandığına ilişkin açıklamalarda bulundu. İlk yapılacak işin insanı yardımları artırıp, ulaştırılmasının sağlanması olduğunu belirten Kerry, “İkinci olarak da ulusal çapta saldırıların durmasını sağlayıp, bir hafta içinde ateşkesi yürürlüğe sokma konusunda görüş birliğine vardık. Bu iddialı gibi görünebilir ancak herkes olabildiği kadar çabuk davranma konusunda kararlı bu amaca ulaşmak için" dedi. Suriye'de savaşın beş yıldır süregelmekte olduğunu anımsatan Kerry, “Şimdi elimizde olan sözlerin kağıda dökülmüş hali. Önümüzdeki bir kaç gün içinde sahada somut adımlar atılması gerek" diye konuştu. (12-02-2016)

02:08
Brett McGurk: Suriye'deki Kürtleri güçlendirmek istiyoruz
Brett McGurk: Suriye'deki Kürtleri güçlendirmek istiyoruz
cnnturk
18.312 izlenme -
1 year ago

Kobani’ye yaptığı ziyaret Türkiye’nin tepkisini çeken ABD Başkanı Obama'nın Özel Temsilcisi McGurk, 'Kuzey Suriye bölgesindeki Kürtleri IŞİD’e karşı güçlendirmek istiyoruz' dedi. Kobani'ye yaptığı ziyaret Türkiye'nin tepkisini çeken ABD Başkanı Obama'nın Özel Temsilcisi McGurk, “Türkiye'yi PKK'ya karşı korumak istiyoruz. Fakat aynı zamanda, Kuzey Suriye bölgesindeki Kürtleri IŞİD'e karşı güçlendirmek istiyoruz" dedi. McGurk, “Rusya'nın yaptıkları direkt IŞİD'in işine yarıyor” ifadelerini de kullandı. ABD Başkanı Barack Obama'nın IŞİD ile Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk, Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi'nde düzenlenen “Irak ve Suriye'den Libya ve ötesine, gelişen IŞİD tehlikesi” oturumunda konuştu. "Türkiye, IŞİD'e karşı savaşan bazı Kürt grupları kabul etmiyor, bu konuda görüşünüz nedir?" sorusuna karşılık McGurk, Türkiye'nin PKK'ya karşı verdiği mücadelede yanlarında durduklarını fakat Suriye'nin kuzeyindeki Kürt grupları desteklemeye devam edeceklerini söyledi. McGurk, "PKK, Türkiye'yi ciddi bir şekilde tehdit etmektedir, bunu tanımalıyız. Bu yaz, PKK, Türk güvenlik güçlerini öldürdü. Türkiye'yi PKK'ya karşı korumak istiyoruz. Fakat aynı zamanda biz Kuzey Suriye bölgesindeki Kürtleri IŞİD'e karşı güçlendirmek istiyoruz. Kürtler Suriye'nin bir parçası olmak istiyor" diye konuştu. (11-02-2016)

01:09
Sınırda 4 adet canlı bomba yeleği yakalandı
Sınırda 4 adet canlı bomba yeleği yakalandı
cnnturk
9.860 izlenme -
1 year ago

Suriye sınırından Türkiye geçiş yapmak isteyen 34 kişi yakalandı. Yakalanan şahısların yanlarındaki 2 çantanın içinde 4 adet canlı bomba yeleğinin ele geçirildiği bildirildi. Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamada, Gaziantep 5'inci Zh.Tug. 1'inci Hd.A. 1'inci Hd.Tb. (Oğuzeli) 2'nci Hd.Bl (Akçakoyunlu) Ermiş Hd.Krk. sorumluluk bölgesinde, 9 Şubat 2016 saat 22.30'da, sınırdan patlayıcı madde geçirileceği bilgisi 1'inci Hudut Tabur Komutanlığına iletildiği belirtilerek" Ermiş Hd.Krk. bölgesinde Kara Kuvvetlerina bağlı Hudut birlikleri tarafından ortak icra edilen operasyon sonucunda Suriye'den Türkiye geçmeye çalışan 34 (4 bay,10 bayan,20 çocuk) şahıs yakalanmıştır. Şahısların yanında toplam ağırlığı yaklaşık 15-20 kg. olan iki adet çanta ele geçirilmiştir" denildi. 2 adet çantanın içerisinde patlayıcı madde olabileceği değerlendirildiğinden, olay yeri inceleme ekibine haber verildiği kaydedilerek bomba imha ekibinin yaptığı kontrol sonrası çantaların içinden 4 adet canlı bomba yeleği ve yaklaşık 12-15 kg. cinsi henüz belirlenemeyen patlayıcı maddenin tespit edildiği ifade edildi. Patlayıcıların bomba imha ekibi tarafından bölgeden uzaklaştırıldığı vurgulanarak patlayıcıların incelenmesine devam edildiği bildirildi. (10-02-2016)